O tym się mówi

Mężczyźni są dyskryminowani! Pod jednym względem na pewno. O kobiecych chorobach mówi się i pisze wszędzie i na okrągło. O chorobach męskich, a przede wszystkim o ich profilaktyce, mówi się dużo mniej. A przecież aż 4000 mężczyzn umiera co roku w Polsce na nowotwory prostaty!

Dlaczego to pomijany temat? Czy nie odpowiada za to przede wszystkim fakt, że jedyna droga do badania prostaty wiedzie „per rectum”, czyli przez odbyt. A odbyt to dla mężczyzn temat tabu. Stąd z jednej strony męska niechęć do słuchania o nich, a z drugiej obawa specjalistów przed mówieniem na temat prostaty. No bo jak słuchacze zareagują, kiedy usłyszą, że żeby ich zbadać lekarz musi włożyć im w tyłek palec, a jednym z działań profilaktycznych jest wykonywany ręcznie lub za pomocą specjalistycznych urządzeń masaż prostaty, który również wymaga dotarcia do niej przez odbyt?

Do tego dochodzi typowo męskie lekceważenie pierwszych objawów poważnych chorób. Anegdotki o facetach nie zwracających uwagi na sprawy zdrowotne, odkładających w nieskończoność przeprowadzenie badań i lekceważących objawy, mogące sugerować poważne choroby, są niestety prawdziwe. Skutek jest taki, że w wielu przypadkach choroby wykrywane są w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy są już bardzo trudne do wyleczenia.

 

Więcej w “Eroticonie” 3/18

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W komentarzu możesz użyć tych atrybutów i tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>